NIKIFOR - najsłynniejszy
NIKIFOR - najsłynniejszy
autorem artykułu jest Rafał Turek
Nikifor Krynicki, (od 2003) Epifaniusz Drowniak, (ur. 21 maja 1895 w Krynicy, zm. 10 października 1968 w Foluszu) - polski malarz prymitywista pochodzenia łemkowskiego.
Nie wiadomo, skąd wzięło się jego imię czy też przezwisko (oryginalnie brzmiało ono prawdopodobnie Netyfor), w każdym razie używał go od najmłodszych lat. Przez długi czas posługiwał się wyłącznie tym imieniem. Dopiero w 1963 roku urzędowo nadano mu nazwisko "Krynicki", co stanowiło przypieczętowanie administracyjnej normalizacji jego statusu (jednocześnie od władz Krynicy otrzymał mieszkanie). Natomiast w 2003 roku sąd w Muszynie rozstrzygnął, że prawdziwe imię i nazwisko Nikifora to: Epifaniusz (Epifan) Drowniak.
ByÅ‚ synem Eudokii Drowniak – bardzo biednej wiejskiej kobiety, która zarabiaÅ‚a na życie sprzÄ…taniem krynickich pensjonatów. Po matce, która wychowywaÅ‚a go samotnie, w wielkiej biedzie i poniewierce odziedziczyÅ‚ wadÄ™ sÅ‚uchu i wymowy. BeÅ‚kotliwa, bardzo niewyraźna mowa uniemożliwiÅ‚a mu normalny kontakt z ludźmi i naukÄ™ w szkole, do której podobno krótki czas uczÄ™szczaÅ‚, lecz faktycznie pozostaÅ‚ analfabetÄ….
Nikifor był samoukiem, ale niewątpliwie został obdarzony nadzwyczajnym talentem malarskim. Znawcy sztuki mówią wręcz o Jego "fenomenalnej intuicji malarskiej", pozwalającej mu szybko, bezbłędnie i idealnie dokonywać zestawień kolorystycznych. Przez długie lata artysty nie było stać na zakup dobrych materiałów malarskich, tworzył więc na przypadkowych kawałkach papieru, takich jak np. papier pakunkowy, stare plakaty, kartki z zeszytów szkolnych, tektura, pudełka po papierosach itp.
W swoim malarstwie Nikifor był swoistym dokumentalistą rzeczywistości. Wybierając pewien element do utrwalenia na obrazie przekształcał go i poprawiał według własnego uznania. Zawsze jednak, co warte jest podkreślenia, brał na warsztat tylko to, co było "godne malowania".
Zdecydowana większość obrazów Nikifora to akwarele i w tej technice wykonane zostały w okresie międzywojennym prace, które uznawane są za najlepsze w jego dorobku. W późniejszych latach Nikifor stosował także gwasze i kredki. Za szczytowe osiągnięcie w twórczości Nikifora należy chyba jednak uznać obrazy, które umownie nazwiemy pejzażami beskidzkimi ze stacyjkami. Temat wiejskich stacyjek i dworców kolejowych związany jest z ulubionymi przez Nikifora podróżami koleją.
Od 1960 aż do Å›mierci Nikiforem opiekowaÅ‚ siÄ™ krynicki artysta malarz Marian WÅ‚osiÅ„ski. PoÅ›wiÄ™ciÅ‚ dla niego swój talent i stworzyÅ‚ mu dobre warunki do pracy i życia, a po Å›mierci Nikifora zadbaÅ‚ o zachowanie jego twórczoÅ›ci. Dzieje tej niezwykÅ‚ej przyjaźni opowiada film fabularny „Mój Nikifor” Krzysztofa Krauzego (rolÄ™ Nikifora zagraÅ‚a w nim Krystyna Feldman). Premiera filmu w 2004 roku przyczyniÅ‚a siÄ™ do ponownego, wzrostu zainteresowania krynickim samoukiem, a co za tym idzie - spowodowaÅ‚a kilka wystaw oraz wznowienie niektórych publikacji dotyczÄ…cych Jego i Jego sztuki.
Artysta zmarł 10.10.1968 roku w sanatorium w Foluszu k. Jasła. Pochowany został na cmentarzu w Krynicy. Od 1995 roku czynne jest w Krynicy Muzeum Nikifora.
Przez całe życie Nikifor był bardzo mocno związany z Krynicą, gdzie mieszkał i tworzył. Był bardzo barwną postacią, swój "warsztat malarski" (kilka pudełek ze zwykłymi szkolnymi akwarelkami i kredkami oraz trochę ołówków i pędzli) rozkładał codziennie w różnych punktach uzdrowiska co czyniło go znanym zarówno wśród kuracjuszy, jak i mieszkańców.
Nie ma przesady w stwierdzeniu że Nikifor stał się najsłynniejszym "ambasadorem Krynicy" w świecie.
--
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Meysztowicz - genealogia rodziny Meysztowiczów
Deski do krojenia BIG BLOCK
Tłumaczenia polsko-angielskie, a jakość
Nikotynizm - definicja
Pocałunek ,a nasz organizm.